Koalice na Praze 13 odmítla návrh na vyvěšení tibetské vlajky

Tomáš Murňák
Tomáš Murňák

Na nedávném zasedání zastupitelstva na Praze 13, které se konalo dne 18.1.2023, koalice ODS, ANO a TOP 09 odmítla návrh našeho zastupitele Tomáše Murňáka na vyvěšení tibetské vlajky 10. března na radnici Prahy 13 na výročí tibetského povstání proti nadvládě komunistické Číny. Tento krok vyvolal rozhořčení mezi příznivci lidských práv a aktivisty, kteří vidí v této akci pokrytectví a ohrožení svobody projevu. Zejména u spolku Lungta, který se o její vyvěšení zasazuje na všech radnicích v ČR.

Je zvláštní, že ODS, která dříve vyvěšení tibetské vlajky na Praze 13 podporovala, se nyní připojila k ostatním koaličním stranám a odmítla tento návrh. Jedním z důvodů může být příliv nových politických sil na Praze 13, zejména strany ANO, která má zřejmě dobré vztahy s Čínou. Tento krok může být vnímán jako snaha přizpůsobit se čínskému režimu, který odmítá jakoukoli kritiku své politiky vůči Tibetu.

TOP09 se rovněž ocitla v divné situaci, protože její bývalý předseda Miroslav Kalousek se veřejně vyjadřoval k podpoře lidských práv v Tibetu a dokonce se v minulosti i oblékl do tibetské vlajky. Nicméně, současná vedení strany TOP 09 se k této otázce zřejmě staví jinak.

Tento krok koalice na Praze 13 by mohl být vnímán jako neblahý signál pro občany, kteří chtějí prosazovat lidská práva a svobodu projevu. Odmítnutí vyvěšení tibetské vlajky může být vnímáno jako snaha potlačit svobodu projevu a uposlechnout politický tlak z Číny. Tato akce může také ohrozit vztahy s občany, kteří podporují lidská práva a základní svobody.

Zajímavou otázkou zůstává, jaký bude další vývoj této situace a zda se koalice na Praze 13 vrátí ke svému původnímu postoji podporující lidská práva a svobodu projevu. Zda se podaří najít společné řešení a smířit rozdílné názory, nebo zda bude tato situace pouze přitvrzovat politické postoje a vyvolávat další konflikty, je zatím nejasné.