Rozpočet ve stínu Covidu

Zelení a Piráti pro 13
Zelení a Piráti pro 13

V dubnu se svět kvůli COVIDu obrátil vzhůru nohama. I u Zelených a Pirátů se na prvním místě skloňovaly roušky, dezinfekce, dobrovolnická pomoc… Nyní, když situace pomalu ale jistě směřuje k “novému normálu”, je prostor vrátit se k březnovému zasedání zastupitelstva, kde se mj. schvaloval rozpočet, a na kterém naši zastupitelé předložili několik návrhů a celou řadu zvídavých otázek. Několik perliček najdete v tomto článku, společně s odkazem na to, kde snadno najdete další.

 

O rozpočtu se na Praze 13 nediskutuje

Naše městská část hospodaří s cca 600 milionovým rozpočtem a hlasování o jeho podobě tak jednoznačně patří k těm nejdůležitějším bodům, které zastupitelstvo každoročně projednává. I v letošním roce se bohužel v plné síle projevila absurdita skutečnosti, že Zelení a Piráti pro 13 (byť tvoříme bezmála třetinu zastupitelstva) – nemohou mít svého zástupce v klíčovém finančním výboru. Až na místě jsme se tedy k rozpočtu mohli upozornit na nemálo sporných bodů a položili jsme celou řadu otázek, na něž by měl každý zastupitel před hlasováním o rozpočtu chtít znát odpověď. Odpovědi jsme každopádně ve většině případů nedostali, a to s lakonickou replikou, že bude odpovězeno písemně. Tedy za pár dnů až týdnů po hlasování. Kocourkov? Nikoliv, smutná realita samosprávy pod taktovkou ODS, ANO a KDU-ČSL/STAN.  

  

Další finanční injekce pro ztrátový penzion v Krkonoších

Věděli jste, že vaše městská část vlastní horský penzion Kozel ve Vrchlabí? Kam by měly za zvýhodněnou cenu jezdit děti ze Třináctky? Že tam Vaše ratolest nebyla? To je dost pravděpodobné… Vyžádali jsme si totiž podklady o návštěvnosti a z nich mimo jiné vyplývá, že za celý loňský rok tam bylo ze Třináctky jen zhruba 50 dětí. Trošku drahá sranda na to, že jen za poslední 3 roky jsme dotovali penzion bezmála 2,5 milionem korun, že? Obsazenost Kozla je tristní a klesá (z 26% v roce 2016 na 14 % v loňském roce). Je smutnou vizitkou fungování finančního výboru, který by měl být poradním orgnánem všech zastupitelů, že při schvalování rozpočtu mlčí, když je v něm pro Kozla pro letošek další dotace 800 tisíc. Možná i proto se jim pirátší a zelení zastupitelé ve výborech nehodí. Kdo se moc ptá, moc se dozví. Situaci už každopádně řešíme s odpovědnou místostarostkou a jakmile se podaří záležitost posunout, dáme vědět. Můžete se podívat také na video zde.

 

Navrhli jsme zvýšit platy učitelům na úkor drahé Televize Praha 13

Možná TV Praha 13 sledujete, možná ne, možná o její existenci nevíte. Málokdo ale tuší, že za luxus v podobě vlastní TV platí městská část každý rok cca 6 milionů korun. Zelení a Piráti dlouhodobě upozorňují na to, že potřeba vlastní televize není podložena žádnými relevatními statistikami sledovanosti a poukazují na to, že existují efektivnější a řádově levnější cesty, jak sdílet potřebné informace svým obyvatelům. 6 milionů ročně je prostě příliš a existuje celá řada aktivit, jejichž podporu považujeme za smysluplnější. Ať už v oblasti kultury, z níž zabírají výdaje na televizi zhruba polovinu (viz rozklikávací rozpočet Prahy 13), tak kdekoliv jinde. Vzhledem k tomu, že v letošním roce končí tříletá smlouva s TV poskytovatelem  AV-Park, navrhli jsme za náš klub tuto neprodlužovat a ušetřené prostředky v rámci rozpočtu ještě letos přesunout na platy učitelům základních škol. Stejně jako pražští radní, kteří v loňském roce z rozpočtu města uvolnili na platy učitelů miliardu (viz článek zde), uvědomujeme si, že finanční ohodnocení učitelů v hlavním městě není příliš konkurenceschopné. Je nám proto líto, že vládní koalice na Praze 13 náš návrh nepodpořila. Pokud by se tak stalo, každý pedagogický pracovník na Třináctce si mohl polepšit o 1130 Kč měsíčně. Tak snad příště… 

 

Podpora z dotací na rozvoj kultury a sportu pro Trigemu? 

Jako téměř každé zasedání byl i v dubnu zastupitelům předložen ke schválení návrh rady na přidělení peněz konkrétním žadatelům, kteří si zrovna napsali starostovi o finanční podporu kulturních či sportovních aktivit. A nám – jako pokaždé, když dojde na toto “porcování medvěda” – nezbylo než zopakovat argumenty, proč je tento “mimograntový” způsob rozdělování peněz neférový a netransparentní (vizte náš starší článek).

Tentokrát byla situace o to zajímavější, že se mezi žadateli objevilo s Trigemou spojené Czech Photo Center žádající Prahu 13 o podporu 250 tisíc na zakoupení 15 venkovních panelů pro výtvarné výstavy. Podporu kultury ze strany samosprávy samozřejmě podporujeme, ale považujeme za principiální problém, aby podporu od městské části dostala organizace přímo spojená s developerem. Za dost zvláštní považujeme také fakt, že by rada klidně přidělila čtvrt milionu pro s.r.o. (sic!) na základě dopisu, zatímco desítky etablovaných žadatelů ve standardním grantovém řízení jsou limitováni stropem 30 tisíc.

Návrh smlouvy o poskytnutí dotace měl navíc značné právní nedostatky. Například v ní nebylo nijak ošetřeno, že příjemce dotace nevyužije za obecní peníze zakoupené panely pro komerční účely. Po živé diskusi se nám nakonec podařilo přesvědčit radní a zastupitele ke stažení tohoto návrhu.

 

Kompletní záznam ze zasedání zastupitelstva najdete na YouTube

Témat, která jsme se v rámci rozpočtu i mimo něj snažili řešit, byla celá řada. Navrhli jsme například úsporu tiskem STOPu na recyklovaný papír, marně jsme se od koaličních politiků poptávali alokaci finančních prostředků na jakýchkoliv konkrétních investice, a také jsme se opět ptali na to, proč za nemalé peníze transformujeme domov seniorů na LDN. Ptali jsme se i za Vás na stanovisko radních k Trigema Top Tower nebo na náklady na masivní billboardovou kampaň Prahy 13. A mnoho dalšího…. Kompletní záznam tohoto zasedání, včetně označení zmiňovaných částí, najdete jako obvykle na našem YouTube kanálu (odkaz zde). 

 

Pokud se chcete sami podívat, jakým způsobem Vaše městská část nakládá s penězi, můžete se podívat na rozpočet na webových stránkách Prahy 13, z nichž je pro rychlou orientaci nejvíce použitelný Rozpočet hlavní činnosti (dokument MS Excel). Mimochodem, k rychlé orientaci občanů v hospodaření jejich samospráv by měl ideálně sloužit tzv. rozklikávací rozpočet. Ten Praha 13 sice má, ale o přehlednosti a úplnosti se moc hovořit nedá (vizte zde). O to více nás mrzí, že se Praha 13 narozdíl od většiny městských částí nezapojila do projektu nového rozklikávacího rozpočtu CityVizor, přestože by to pro ni bylo zdarma.