Manipuluje radnice s výsledky hlasování Veřejného fóra?

Tomáš Krejčí
Tomáš Krejčí

Jak jsme Vás začátkem září informovali, na Veřejném fóru občané odhlasovali občané zřízení výboru pro rozvoj MČ jako jedno z prioritních témat, kterými by se měla radnice zabývat. Jako zástupci opozice jsme zřízení takovéhoto výboru dokonce již několikrát neúspěšně navrhovali, ačkoliv radní vládnoucí koalice jsou dlouhodobě proti. Víme dobře, že vznik takového výboru se radnici nehodí do krámu, protože dává poodkrýt záměrům developerů, jejichž rejdy poškozují nebo znehodnocují veřejný prostor na Praze 13. Viz kauza Paprsek, Výhledy Luka nebo aktuálně rozestavěné Polyfunkční domy Lužiny. 

Dalším krokem, který má určit priority městské části, tak jak je preferují občané, je hlasování prostřednictvím anketního lístku v prosincovém STOPU nebo bude možné hlasovat elektronicky pomocí odkazu na stránkách MČ, které bude spuštěno od 10. 12. 2023 do 11. 1. 2024.

Jaké bylo však naše překvapení, když jsme zjistili, že radnice vítězný návrh (zřízení výboru pro rozvoj MČ) vypustila a místo něj zařadila až návrh s druhým nejvyšším počtem hlasů, tj. Veřejné projednání developerských projektů.

Vítězný návrh, který počítal s vytvořením výboru pro rozvoj MČ se setkal s nevolí radních již po konci Veřejného fóra, ale nečekali jsme, že se radnice dopustí loupeže za bílého dne a nechá vítěznou variantu, která vzešla z hlav Vás, občanů, zmizet, neboť se nehodí do plánů. 

S takovým postupem se nehodláme smířit a budeme za Vás bojovat. Radnice tímto konáním nabourává veškeré demokratické principy a poškozuje tak základní funkci Veřejného fóra, které je prostorem občanů k tomu, aby promluvili do tvorby svého okolí! Na následujícím zasedání zastupitelstva budeme interpelovat starostu Davida Vodrážku (ODS) i předsedu výboru Místní agendy 21 Víta Bobysuda (ODS).

Společné prohlášení vydáváme současně se zastupitelským klubem SEN 21

Foto vítězného návrhu z VF 11.9.2023 (foto SEN21)

Anketní lístek ve STOPu 12/2023