Tomáš Murňák
Tomáš Murňák

 

POMOC UKRAJINĚ

Snad každý chceme ve stávající situaci Ukrajině pomoci jak nejlépe můžeme. Potřeby se budou v čase výrazně měnit, a proto – aby byla naše pomoc vždy účinná – doporučujeme sledovat potřeby na stránkách Velvyslanectví Ukrajiny (FB, www), případně organizací, které se takovouto pomocí dlouhodobě zabývají, jako např. Člověk v tísni a Charita ČR.

Aktuálně Velvyslanectví poptává pomoc především v podobě finanční podpory a zdravotnického materiálu. Viz aktuální FB příspěvek. Obecně lze říci, že správně adresovaná finanční pomoc může být v tuto chvíli efektivnější pomocí než ta materiální, protože umožňuje okamžité využití v místě a způsobu, kde je v danou chvíli potřeba.

Co se materiální pomoci týče, blízko Prahy 13 – na této adrese v Chrášťanech – probíhá nonstop sběr materiální pomoci (hygienické potřeby, spacáky, powerbanky aj.). Pro seznam potřebných věcí se lze inspirovat na stránkách Alza, která nabízí i bezplatné vyzvednutí přímo v Chrášťanech, ale primárně je opravdu potřeba zdravotní materiál a z materiálu uváděného na Alze, pak vysílačky (ověřeno s ambasádou).

Lokální pomoc od obyvatel na Praze 13 koordinuje Farní Charita Stodůlky. Stávajícím a budoucím uprchlíkům zde můžete nabídnout pomoc v podobě ubytování, zaměstnání, doučování, tlumočení atp. přes tento formulář.  Přes druhý formulář Farní Charity je možné poptat pomoc pro konkrétní blízké z Ukrajiny.

Pokud disponujete ubytovacími kapacitami (ideálně hromadného typu se stravováním), můžete nabídku zadat přes Správu uprchlických zařízení ministerstva vnitra.

Děkujeme za to, že pomáháte. Pomoci podle svých aktuálních možností a schopností je to to nejmenší, co teď můžeme udělat.

Přehledně: Jak efektivně pomoci Ukrajině a co naopak nedělat – Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

Ukrajina – Člověk v tísni (clovekvtisni.cz)

Ubytování pro ukrajinské rodiny | suz.cz

Pomoc Ukrajině Praha – Zličín – Chrášťany | Alza.cz

Charita pro Ukrajinu

Homepage | Velvyslanectví Ukrajiny v České republice (mfa.gov.ua)

Podpořme Ukrajinu! (pirati.cz)