Tomáš Murňák

Lídrem naší kandidátky na Praze 13 je Tomáš Murňák – kandidát na starostu Třináctky.

Narodil se v roce 1980 v Praze. Po absolvování obchodní akademie ho profesní kariéra zavedla do softwarového oddělení nakladatelství odborné literatury.

O politiku se zajímá od mládí. Aktivně se do ní zapojil v komunálních volbách do Zastupitelstva městské části Prahy 13 již jako člen České pirátské strany na kandidátce Zelených v roce 2010.

Zastupitelem se stal v roce 2014, kdy Piráti poprvé kandidovali v koalici se Stranou Zelených pod názvem Zelení a piráti pro 13. Koalice ve volbách získala 11,19 % hlasů a pět mandátů.

I přesto, že Zelení a Piráti pro 13 nakonec skončili v opozici a rada MČ nedovolila jejím zastupitelům zasednout v žádném výboru ani komisi, podařilo se mu prosadit část pirátského programu jako je rozklikávací rozpočet, zveřejňování rozpočtu ve strojově čitelném formátu a vrátit autorská práva k pořadům TV Praha 13 do vlastnictví městské části.

Osobně také upozornil na vyvádění dotací určených spolkům zpět radním. Úspěšný boj na Praze 13 svedl také za svobodný přístup k informacím, který se mu vládnoucí koalice pokusila zamezit například falešnou skartací zvukového záznamu z jednání zastupitelstva.

Jeho podání na odbor kontrolních činností pražského magistrátu nakonec významnou měrou přispělo k vydání nové směrnice pro vydávání informací, která konečně zavedla mj. i odpovědnost osob za neposkytnutí informace.

Ve spolupráci se spolky a senátorem Láskou se věnuje i otázce necitlivé výstavby, která zde zpravidla probíhá bez vyjádření veřejnosti.

V komunálních volbách v roce 2018 koalice Zelení a Piráti pro 13 pod jeho vedením získala neuvěřitelných 25,14% a 11 mandátů což byl po Praze 12 druhý nejlepší pirátský výsledek v Praze.

Tomáš Murňák byl zvolen také zastupitelem hlavního města Prahy a stal se místopředsedou výboru pro územní rozvoj, kde se mu mimo jiného podařilo zastavit změnu územního plánu u Prokopského údolí a podílel se na tvorbě metodiky investorů do území.

Byl také členem výboru životního prostředí, kde se Tomášovi povedlo prosadit několik doporučení týkající se životního prostředí a to zejména nepoužívání glyfosátů, výsadbu květnatých pásů, omezení sekání trávy nebo třeba spustit pilotní projekt Adopce stromů v Parku U Čeňku na Praze 14.